Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užitečné

 

Březost a porod u feny

 

 
Březost (gravidita) feny
 
   Březost začíná oplodněním, jehož přesný termín lze stěží stanovit. Svolnost feny k páření trvá totiž několik dní, životaschopnost spermií trvá až 6 dní a vajíčka jsou po ovulaci schopna oplození 2-3 dny. Průměrná doba březosti u fen je 63 dnís rozpětím +- 6 dní. Přitom porody v termínu 58. až 60.den březosti označujeme za předčasné a porody v termínu 66. až 70. den za přenášení. Zralost plodů je určována jejich schopností přežít ve vnějším prostředí – dýchat atmosférický kyslík, přijímat potravu, vyměšovat, apod. Tato schopnost je podmíněna zralostí plicního epitelu, kterou plod dosáhne v 58. dni březosti.
 
   Březost lze nejdříve diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením od 21. dne. Od cca 40. dne březosti lze na základě RTG vyšetření dutiny břišní spolehlivě stanovit počet štěňat dle počtu kalcifikovaných koster a hlaviček plodů. Mezi příznaky březosti patří opatrnost, žravost, zvětšení dutiny břišní, zvětšení mléčné žlázy a vulvy, případně tvorba mléčného sekretu v mléčných žlázách.
  

 

Porod štěňat u feny
 
   Pro pochopení mechanismu porodu je třeba alespoň krátce zmínit základní rozdíl mezi stavbou pohlavních orgánů u psa a člověka. U feny je děloha složena ze dvou děložních rohů spojujících se do děložního těla, které pokračuje krčkem dělohy a pochvou. Každé štěně se vyvíjí v samostatném plodovém obalu se samostatnou placentou. 
   Určit přesný termín porodu je velmi složité, odvíjí se od termínu oplození, v průměru je termínem porodu 63. den březosti.
 
 
 
Porod probíhá ve 3 fázích:
 
 
Přípravná fáze
 
    
   Celková délka přípravné fáze je 3 až 12 hodin, u poprvé rodících nebo nadměrně nervózních fen se může prodloužit až na 24 hodin. V této fázi je potřeba vytvořit podmínky pro porod. Většina porodů však probíhá v nočních hodinách. Typickým příznakem v této fázi je pokles tělesné teploty o 1 až 1,5 C. Pokles teploty přetrvává několik hodin, potom teplota opět stoupne na normální hodnotu. Od této doby můžete očekávat první štěně do 12 hodin. 
   Před nastávajícím porodem začíná být fena neklidná, ohlíží se, může se chvět, má bolesti, zrychleně dýchá, častěji močí, olizuje si vulvu, vyhledává přítomnost majitele, či naopak klidná místa. Můžeme pozorovat první lehčí stahy břišního lisu. Fena zpravidla nepřijímá potravu.
V této fázi je již vulva zduřelá, objevuje se špinění, z krčku dělohy se uvolňuje hlenová zátka, což pozorujeme jako výtok většího množství hlenu. Dochází i k prvním stahům dělohy.
 
 
 
Porod štěňat
 
Kliknutím zvětšteKliknutím zvětšte   Každé štěně je vypuzováno v samostatných porodních cyklech. Optimální interval mezi porody jednotlivých štěňat je 15-20 minut. V toleranci jsou intervaly 2 až 3 hodiny. U mnohočetných vrhů se ke konci porodu intervaly mezi štěňaty prodlužují. Pokud je však fena u delších intervalů klidná a intenzivně netlačí nebo neodešla plodová voda, víceméně nehrozí žádné nebezpečí.
   Při vypuzování  dochází k intenzívním peristaltickým stahům na děloze. Plodové obaly jsou tlačeny na vnitřní branku děložního krčku. Zvýšený tlak tekutiny v prvním plodovém vaku zpravidla vyvolá jeho prasknutí a výtok plodové vody. To je pro chovatele informací, že štěně vstupuje do děložního krčku. Po odchodu plodové vody by mělo být štěně vypuzeno nejpozději do jedné hodiny. Je důležité, aby nedošlo k nedostatku kyslíku (hypoxii). Štěně musí projít nejkritičtějším místem děložního krčku co nejrychleji. Zvláště důležité je rychlé vybavení při zadní poloze (zadními nožkami), kdy dochází ke kompresi pupeční šňůry o pánevní dno a štěně, které se začne dusit tím, že nemá zajištěn přísun okysličené krve. Ve snaze nadechnout se, vdechne plodovou vodu a zahltí se.
   Štěňata vycházejí v poloze přední (hlavičkou) nebo zadní (nožkami) v poměru 60 : 40. Po vypuzení mláděte fena překousne pupeční šňůru a olizuje štěně. Tak z něj odstraňuje plodové obaly a stimuluje dýchání.
 
Na obrázcích vidíme porod štěněte v poloze přední. Štěně se rodí bez plodových obalů, které zůstávají s placentou v porodních cestách. Na druhém obrázku je patrný odtok čiré plodové vody.
 
 
 
Vypuzení lůžka (placenty)
 
Kliknutím zvětšteKliknutím zvětšte   Těsně po porodu štěněte (nebo současně s ním) dochází k vypuzení lůžka. Pokud však dojde při porodu k přetržení pupeční šňůry, lůžko zpravidla zůstává v děloze a teprve s dalšími stahy se oddělí a je vypuzeno ven. Běžně je lůžko vypuzeno do 5 až 15 minut po porodu štěněte. Vzhledem k tomu, že se střídají při porodu oba děložní rohy, může se stát, že jedno nebo více lůžek je vypuzeno najednou až po porodu několika štěňat. Odchod poslední placenty je ukončen do 2–3 hodin po porodu posledního mláděte. Placenty fena většinou požírá. Mezním limitem pro vypuzení lůžka po porodu posledního štěněte je 6 až 12 hodin. Po této době již dochází k velmi rychlému rozkladu lůžka a zadržených lochií (očistky) a vzniká reálné nebezpečí bakteriální infekce dělohy, která může fenku ohrozit i na životě. Celková doba porodu se podle počtu štěňat pohybuje v rozpětí 2-24 hodin.
 
Na těchto obrázcích vidíme u stejné feny štěně, které se rodí s plodovými obaly. Na druhé fotografii je patrný zelenavý okraj placenty a z části i placenta samotná. Fena se snaží štěně uvolnit z plodových obalů.
 
 
 
Šestinedělí
 
   Poporodní výtok obvykle trvá 2 až 3 týdny (ojediněle až 6 týdnů). Normální očistky jsou zelené až červenohnědé a nemají nepříjemný zápach. Výtok spojený se zánětem dělohy je hnisavý a nepříjemně zapáchá. Kompletní involuce (zavinutí) dělohy je ukončena do 3. měsíce po porodu.
 
Na této fotografii je již fena po porodu, štěňátka jsou suchá, čilá, kojí se. Majitel je označil stužkami s čísly.

(Fotografie porodu štěňat plemene Kanárská doga (Dogo Canario) poskytla chovatelská stanice Carlson`s Bull.)


 

 
Co dělat při porodu štěněte
 
   Doporučujeme se před očekávaným porodem domluvit s Vaším veterinářem, aby byl v průběhu porodu na telefonu a mohli jste s ním tak konzultovat průběh porodu. Při fyziologickém (nekomplikovaném) porodu není třeba asistence. Je však lepší průběh celého porodu sledovat a v případě potřeby zasáhnout. Fenku v průběhu porodu uklidňujte, mluvte na ni klidným hlasem, eliminujte rušivé podněty. Buďte k fence citliví a do průběhu porodu zasahujte jen tak, jak je jí to příjemné. To samé platí o manipulaci se štěňátky.
 
Porod štěněte
 
   Je-li štěně již částečně venku, můžete jemným tahem dopomoci k jeho porození. Po narození, pokud to fena neudělá sama, vybavte štěně z plodových obalů. Podvažte pupeční šňůru asi 1 cm od bříška, ustřihněte 1 cm od podvazu směrem k placentě a zdesinfikujte. Pokud fenka nechce štěně olizovat, jemnou masáží tělíčka měkkým hadříkem štěňátko stimulujte k dýchání. Tím jej zároveň vysušíte. Pokud štěně normálně dýchá a začne se hlasově projevovat, je jeho stav dobrý.
 
Kontrola štěněte
 
   Zkontrolujte zjevné genetické vady, jako je rozštěp patra uvnitř tlamičky, rozštěp páteře nebo jiné anatomické vady např. deformity na končetinách. Štěně zvažte, zapište si váhu a rozlišující znaky, pohlaví a čas porodu. Štěně můžete označit barevnou stužkou. Štěňátka zapisujte v pořadí, v jakém se narodila. Poté štěně přiložte fence k čistým strukům. Zdravé štěně se správně vyvinutými reflexy se velmi rychle přisaje.
 
Porod placenty
 
   Fenku nechte odpočinout a očekávejte porod lůžka, pokud nebylo vypuzeno při porodu štěněte. Kontrolujte, zda souhlasí počet štěňat a počet lůžek. Po zadržení lůžka více jak 12 hodin dochází k jeho velmi rychlému rozkladu a k nebezpečí bakteriální infekce dělohy, která může fenku ohrozit i na životě, jak se již zmiňujeme v předchozím textu. Porozená lůžka odstraňujte. Některé feny je požírají, při větším množství lůžek však může u feny dojít ke zvracení.
 
Po porodu
 
   Po ukončení porodu nechte fenku odpočinout. Je vhodné do 24 hod po porodu nechat fenku zkontrolovat veterinářem, zda jsou porozena opravdu všechna štěňata. Nejlépe je pozvat veterináře do domácnosti, aby se fenka nastresovala odloučením od štěňat, která může veterinární lékař také zkontrolovat.
 
 

 

Seznam věcí potřebných k porodu
 
 
   Záleží na tom, jak velká fena rodí, kolik se narodí štěňat a v jakém prostředí je porod veden. Podle těchto skutečností upravte množství materiálu. Doporučujeme vést porod na klidném teplém místě s omyvatelnou podlahou.
 
 
K porodu byste měli mít připraveny tyto věci:
 
 • měkké hadříky nebo buničinu na osušení štěňat
 • bavlnku nebo silnější niť na podvázání pupeční šňůry
 • desinfekci na pupečník
 • nůžky na přestřižení pupeční šňůry a ustřižení podvazu
 • odsávačku hlenů pro kojence na odsátí plodové vody z tlamičky a nosu
 • váhu, nejlépe digitální kuchyňskou s vysokou přesností
 • odpadkový koš nebo pytel na odpad
 • potřeby na průběžný úklid
 • starou deku pro fenu a narozená štěňátka
 • porodní box, který slouží pro udržení štěňat v omezeném prostoru a pohodlnému kojení (je důležitý především u velkých plemen a pro vícečetné vrhy). Jedná se o dřevěnou ohrádku přiměřené výšky, aby fena mohla pohodlně překročit, naopak štěňata nikoliv. Ve výšce cca 20-30 cm by podél celého boxu na vnitřní straně mělo být asi 20-30 cm široké prkno pro ochranu štěňat před zalehnutím. Velikost boxu závisí především na velikosti plemene.
 • psací potřeby pro zapisování porodní váhy a poznámek, které Vám později pomohou odlišit jednotlivá štěňata
 • barevné stužky k rozlišení štěňat
 • telefonní číslo na ochotného veterináře
  
 
 
Hárání, krytí, březost a porod
Každá fena ovlivňuje potomstvo svými vlastnostmi, a to jak pozitivními, tak negativními. Je prokázáno, že se tak děje více než z poloviny, proto požadavky na chovnou fenu by měly být tak vysoké, jako požadavky na chovného psa. V praxi však chovný pes musí prokazovat mnohem větší předpoklady k chovu, proto je na chovatelích, aby do chovu vybírali vhodné feny.
Chovatelské předpisy stanovují podmínky chovnosti, je to zejména dosažení minimálního věku, které je u velkých plemen obvykle 18 měsíců, u malých 12 – 15 měsíců. Další podmínky, jako je účast na svodu mladých, bonitaci, získání ocenění na výstavě, složení zkoušek, popř. absolvování rtg vyšetření na DKK stanovují chovatelské kluby jednotlivých plemen. Chovnost feny končí většinou dosažením 8 let věku.
Říje (hárání)

První hárání se u feny objevuje v období mezi 8. – 12. měsícem věku, podle velikosti plemene. U malých plemen dochází obvykle k prvnímu hárání dříve, u velkých později. První hárání bývá kratší a slabší, přesto existuje nebezpečí, že při něm fena může být nakryta, což může mít pro její další život výrazně negativní důsledky.
Fena hárá většinou dvakrát do roka, a to nejčastěji na konci zimy nebo začátkem jara, a koncem léta nebo na začátku podzimu. Říje se dělí do několika fází:
Proestrus – začátek říje, jedná se o 1. – 10 den říje, kdy sliznice dělohy zduřuje a fena začíná krvácet, vulva feny je znatelně zduřená. Na začátku tohoto období si fena velmi intenzivně olizuje pohlavní orgány, krvavý výtok může tedy chovatel zpozorovat až 2. – 3. den hárání. V tomto období je fena již pro psy přitažlivá, ale odmítá je, toleruje je až ke konci tohoto období.
Estrus – vlastní říje, jedná se o 11. – 23. den hárání, kdy dochází k ovulaci, červené zbarvení výtoku přechází v růžové a postupně slábne, vulva je maximálně zduřená. U feny se objevuje výrazné sexuální chování, pro psy je velmi přitažlivá a sama se jim i nabízí. Ke konci období sexuální chování slábne a fena přestává být pro psy přitažlivá.
Metestrus – konec říje, kdy je děložní sliznice připravena přijmout oplodněné vajíčko. Pokud dojde k oplodnění vajíček, nadchází březost, pokud k oplodnění vajíček nedošlo, nastává diestrus, období, během něhož se děložní sliznice zklidňuje a hárání přechází do klidového stavu, zvaného anestrus.
Krytí

Aby krytí proběhlo úspěšně, je třeba rozpoznat jeho správný termín. Pokud fena trvale žije se psem, kterým má být nakryta, je nejlépe nechat ten správný den přírodě. Fena i pes sami poznají, kdy nadešel jejich čas. Pokud je však páření v rukou chovatele, je potřeba jistých informací a zkušeností.
Existuje několik způsobů, jak rozpoznat termín krytí, z nichž nejméně komplikovaný a přitom velmi spolehlivý je způsob vatových výtěrů. Feně je potřeba každý den, ještě před venčením, vytřít poševní štěrbinu kouskem vaty a sledovat zbarvení výtoku. Fena je ke krytí připravena, pokud barva výtoku mění ze sytě červené do hnědě červené, špinavě červené až růžové. Toto období trvá 3 – 5 dní. Konec vhodného termínu krytí signalizuje výtok špinavě žluté barvy.
Další metodou je například mikroskopické vyšetření poševního výtěru, které provádí veterinární lékař. Jedná se o cytologické vyšetření poševního stěru nebo pro velmi přesné určení vyšetření hladiny progesteronu z krve.
Měření tělesné metody je také jednou z metod není však příliš spolehlivá.
Než dojde k vlastnímu krytí, musí mít chovatel vybraného krycího psa. Jeho výběr by měl konzultovat s poradcem chovu. Dále by se chovatel měl seznámit s chovatelským řádem daného chovatelského klubu.
Fena by před zařazením do chovu měla být zdravá, odčervená a očkovaná proti běžným infekčním nemocem. Ke krytí jezdí fena za psem. U dlouhosrstých plemen je vhodné před krytím ostříhat feně srst v okolí poševního vchodu.
Krytí lze rozdělit do několika etap: předehra, vlastní krytí a svázání.
Předehra – fena většinou vyžaduje před vlastním krytím seznámení se se psem a důkladné vyvenčení. V této fázi si spolu psi hrají a očichávají se.
Vlastní krytí – do této fáze by měla přejít předehra plynule a bez komplikací. Fena zůstane stát, psovi se nastavuje a sama mu aktivně pomáhá. Tato fáze trvá obvykle několik vteřin a plynule přechází do stadia svázání.
Svázání – v této fázi dochází k ejakulaci semene. Nečastější polohou při svázání je poloha, kdy pes stojí zadkem k zádi feny, tato fáze trvá 10 – 30 minut. K ejakulaci dochází po celou dobu svázání, pokud ejakulace ustane, spojení psů se přerušuje.
Po krytí je vhodné nechat fenu nějakou dobu odpočinout, fena by neměla močit a běhat. I po úspěšném nakrytí je fena stále ještě přitažlivá pro ostatní psy, a stejně tak je svolná k páření. Může tedy dojít k nechtěnému překrytí feny, přičemž štěňatům z takovéhoto spojení nemohou být vystaveny průkazy původu. Proto by si chovatelé měli dát pozor, a fenu i po krytí vodit na vycházky pouze na vodítku a zajistit ji proti útěkům.
Březost

Březost feny trvá průměrně 63 dní, štěňata se však mohou narodit v toleranci mezi 58. až 67. dnem. Při opakovaném krytí je však potřeba přidat příslušný počet dnů. Po nakrytí by fena měla mít několik dnů klid. V první polovině březosti by však fena měla mít režim i zátěž, na jakou byla navyknutá ještě před nakrytím, to znamená dostatečný pohyb, správnou výživu, dobré ustájení a v neposlední řadě vynikající vztahy se svým majitelem. Ze začátku březosti totiž fena může změnit své chování, může být více spavá, pohodlnější, mazlivější a má více chuti k jídlu. U některých fen se naopak v určité fázi březosti projevuje nechutenství. V polovině březosti lze již plody v dutině břišní nahmatat, toto vyšetření by však měl provádět veterinární lékař. Spolehlivější metodou potvrzení březosti je však vyšetření ultrazvukem. Ve druhé polovině březosti lze již cítit po přiložení dlaně na břicho feny pohyby plodů. Ve druhé polovině březosti je nutná zvýšená péče o fenu. Je potřeba přizpůsobit jejímu stavu a požadavkům stravu, snížit a později přerušit její fyzické aktivity a pracovní vytížení, sledovat její chování. Břicho feny se v tomto období výrazně zvětšuje, zvláště ve slabinách. Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se vulva. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí. V tomto období je potřeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě. Na pobyt v porodní bedně fenu postupně navykejte již před porodem. Několik dní před porodem fena znatelně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita. V tomto období se také intenzivně snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto je již mějte připravené a feně do bedny dejte starou deku nebo hadry, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat.
12 – 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,5 – 37,5 stupňů Celsia. Ovšem je potřeba zdůraznit, že tak, jako má každá fena jinou povahu, mohou se známky blížícího se porodu různit.
Vývoj zárodků a plodů
Od 23. dne se u zárodku začínají vyvíjet játra, čelisti, oči a nos
25. den se již začínají objevovat obratle, zuby a končetiny
30. den probíhá osifikace lebky a čelistí,
33. den začínají růst prsty a osifikují končetiny

POZOR!

Do 35. dne dáváme velký pozor na zásahy do organismu matky.
Vše má vliv na zárodky. Doporučuje se neočkovat, neodčervovat
a „neodblešovat“. Fena je velice citlivá na jakékoli změny, takže
neměníme denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani chování
vlastní. Případné nutné a neodkladné zákroky si raději pečlivě
zaznamenáme. V tomto dni se může vážně poškodit vývin některého
z orgánů.
Do 35. dne je navíc děloha schopna zárodek absorbovat – pohltit
Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování, je vhodná
doba přejít na krmení pro březí feny a zvýšit jeho hmotnost asi o 10%.
40. den již se mluví o plodu, probíhá osifikace obratlů a prstů, zavírání očí.
Po 40. dnu březosti zabírá děloha 2/3 břišní dutiny, doporučuje se
krmit 3 – 5x denně v menších dávkách.
45. den se osifikuje pánev a začíná narůstat srst
50. den má tělo již zformovaný tvar
55. dne kalcifikují (zvápnění = ukládání solí vápníku do tkání) zuby
60. den dorůstá srst na nose, končetinách, ocásku a břiše

Příprava k porodu
Na porod se nepřipravuje pouze fena, ale měl by tak učinit také její majitel. Je nutné připravit se jak teoreticky, tedy například studiem literatury, tak prakticky, přípravou porodních pomůcek. Připravte si dostatek čistých plátěných hadrů, k ošetření štěňat Ajatin tinkturu, režnou nit a nůžky, nádobu s teplou vodou a ručníkem na mytí rukou, misku s vodou pro fenu, pokud by se potřebovala napít, hodit se vám může i termofor, kuchyňská váha ke zvážení štěňat či papír a tužka k zaznamenání všeho důležitého. V době očekávání porodu je také nutné vydezinfikovat místo a místnost, kde bude porod probíhat.
Porod

Porod lze rozdělit do tří fází.
V první fázi, tedy v bezprostředním nástupu porodu dochází k otevírání děložního krčku. Objevují se i děložní stahy, na feně však zatím nejsou patrné. Může také dojít k výtoku plodové vody. V tomto stadiu se u feny prohlubuje chování již výše popsané. Fena hrabe předními končetinami, vstává, lehá a vylizuje si pochvu. Chování feny je však individuální a nemusí být pro majitele zcela zjevné. Tato fáze trvá obvykle 6 – 12 hodin, ale může být i delší.
Druhé stadium – vypuzovací – začíná úplným otevřením děložního krčku a prvními viditelnými stahy a končí vypuzením plodu, čímž začíná třetí fáze porodu, která končí porodem placenty. Fena, která rodí více štěňat, než jedno, se tedy pohybuje mezi druhým a třetím stadiem. Většina fen rodí v poloze vleže na boku nebo na břiše. V okamžiku, kdy cítí, že se plod dostal do děložního krčku, snaží se jej vytlačit. Ještě v porodních cestách dochází k prasknutí prvního plodového obalu a výtoku plodové vody. Po ní většinou po krátké době vychází první štěně, které je obaleno druhým plodovým obalem. Z druhého plodového obalu štěně vyprostí lízáním či rozkousáním fena, v některých případech je nutná pomoc chovatele. Fena pak intenzivním lízáním odstraňuje ze štěněte plodovou vodu a obaly a napomůže tím štěněti k nastartování normálního dýchání. V některých případech, kdy fena nejeví o péči o štěně zájem, je opět řada na majiteli, aby buďto společně s fenou nebo sám štěně zaopatřil osušením a odstraněním plodové vody z dýchacích cest. Pokud fena nepřekousne pupeční šňůru, musí tak učinit opět majitel, a to nejlépe přetrhnutím asi 4 cm od pupíku. Pupeční šňůru podvažte nití a její pahýl vydezinfikujte. Majitel se musí snažit co nejdříve narozené štěně přiložit ke struku, aby se napilo mleziva. Intervaly mezi porody jednotlivých štěňat se pohybují mezi 15 až 60 minutami. Pokud je pauza delší, je na místě konzultovat situaci s veterinárním lékařem.
Péče po porodu

Stejně tak jako po dobu porodu, je pro dobu po porodu důležitý klid. Po prohlídce štěňat je tedy dobré nechat je v klidu u matky a nesahat na ně. Feně poskytněte krmivo a vodu. U štěňat je třeba kontrolovat přisátí ke strukům, neméně důležité je pravidelné vážení. Mnoho majitelů si štěňata značí barevnými stužkami nebo háčkovanými řetízky na krku, tento způsob lze jen doporučit. Štěňata tak lze označit již během porodu po vážení, majitel tak má přehled, jak se které štěně vyvíjí. Po porodu se fena přibližně 4 týdny čistí. Očistky jsou tmavě zelené až krvavé a neměly by zapáchat. Jejich množství se postupně snižuje. Druhý den po porodu se doporučuje provézt kontrolu dělohy ultrazvukem, aby se vyloučila možnost, že v děloze zůstal neporozený plod. Mezi 10. a 20. dnem po porodu se provádí odčervení štěňat i feny. Pokud porod probíhá fyziologicky a fena o štěňata pečuje sama, není potřeba žádné zvláštní péče od chovatele.
Po porodu se, ve srovnání s běžnou potřebou krmiva, zvyšují požadavky feny na příjem potravy o 15-300%, podle počtu sajících štěňat. Její výživa tedy musí odpovídat produkci mléka. U průměrných vrhů s pěti štěňaty se produkce mléka pohybuje okolo 2% živé váhy, při větším počtu štěňat to může být až 5% živé váhy. I při kojení je nezbytný dostatečný příjem minerálních látek. Velice důležitý ve stravě kojící feny je poměr mezi vápníkem a fosforem, který má být 1,7:1. V tomto období není dobré příliš spoléhat na dostatečný příjem z přirozených zdrojů, a je potřebné doplnění speciálními přípravky. Při nesprávném poměru mezi vápníkem a fosforem může dojít k různým zdravotním potížím, jako je odvápnění kostí či poporodní eklampsie.
V této době má fena také vyšší nároky na příjem zinku a mědi. Zvýšenou potřebu vitamínů je nutné nahradit speciálními vitamínovými přípravky. Mlékem vydané živiny musí být ve stravě obsaženy ve vysoce stravitelných formách. Za 4-5 dní po porodu lze postupně přejít na vysoce hodnotnou bílkovinnou výživu. Kojící feně můžeme podávat mléčné polévky se zavařenými ovesnými vločkami nebo suchary nebo také krupičné polévky s rozemletým masem. Obsah mléčného cukru – laktózy – nemá překročit 4-5% krmné dávky. Pokud fena přijímá velké množství mléka, může to u ní vyvolat průjem, který se následně projeví i u štěňat. Průjem se může projevit i následkem velkého množství krmiva, který fena v tomto období musí přijmout, potom zařadíme do krmiva složky s příznivými dietetickými účinky, jako je například strouhaná mrkev či vařená rýže.
Po odstavení štěňat by měla být krmná dávka dvoj až trojnásobná ve srovnání s obdobím mimo dobu březosti. Krmnou dávku tedy jak po dobu kojení, tak po odstavení štěňat rozdělíme do 3-5 krmení.

 

 •  

    

 

 

Základní informace - březost, porod, péče o štěňata
 (Malý manuál pro začínající chovatele)
 
Fena je březí v průměru 63 dní (58 – 70).
Může mít ve vejcovodu a děloze vajíčka oplozená v různém čase, např. s odstupem několika desítek hodin při opakovaném překrytí nebo štěňata nejen různého stáří, ale i od různých otců. Pro značnou časovou variabilitu možného splynutí spermie a vajíčka se doba březosti obvykle počítá od prvního známého spojení feny se psem.
Graviditu lze určit ultrazvukem od 26 dne březosti (jistější 30 – 35 den)
Od 55 dne jsou patrné pohyby plodů
 
Péče o fenu v období gravidity
Prvních 10 dní po nakrytí klidový režim.
Dále do poloviny březosti střední zátěž a obvyklá krmná dávka.
Od druhé poloviny březosti postupně zvýšit krmnou dávku. Krmit menší dávky 2 –3x denně. Granule pro březí a kojící feny.
Až do porodu dostatek pohybu – vycházky bez pracovní zátěže. Omezit kontakt s jinými psy
Vakcinace : před háráním
Odčervení: před háráním a 2- 3 týdny před porodem.
 
Příznaky blížícího se porodu
 
Uvedeny nejčastější – nemusí se objevit všechny a být zcela jasně a časově vyjádřeny
·        Časté močení, může se objevit hlenovitý výtok (uvolňuje se tzv. hlenová zátka) 1- 2 dny před porodem
·        Neklid, hrabání, dělání si pelíšků – 24 hod před porodem
·        Pokles břicha
·         Spuštění mléka - 24 hod před porodem (u mléčných fen i týden před   porodem) 
        
 
·        Pokles tělesné teploty o 1 – 2 st. C -12 - 24 hodin před porodem
·        Nechutenství, zrychlený dech zvýšené čištění (olizování) vnějších rodidel – den porodu
 
Porod
Připravte si : porodní box, v dostatečné množství ručníky, pleny, desinfekce ,     nůžky,niť, termopodložka,
 
Průběh porodu:
1.fáze – otvírací : první stahy do objevení se prvních plodových obalů – několik hodin
2.fáze – vypuzovací: vlastní porod. Od odtoku plodové vody, většinou do 45 minut následuje porod prvního štěněte. Intervaly mezi štěňaty mohou být různě dlouhé (od několika minut po až 3 hodiny). Celková doba této fázeje různě dlouhá – dle počtu štěňat (10 i více hodin)
3. fáze –poporodní : vypuzení posledního lůžka, fena se čistí a zklidní, napije se, olizuje štěňata
 
Pokud vše probíhá bez problémů, zasahujeme do průběhu porodu co nejméně!
 
Pomoc veterináře nutno vyhledat v těchto případech !
Fena neporodila do 70. dne po nakrytí
Ustaly pohyby štěňat a fena nejeví známky porodu
Fena nadměrně pije a nepřijímá potravu
Objevil se hnisavý nebo tmavý a páchnoucí výtok
Přípravné stádium trvá déle než 24 hod.
Fena bez efektu tlačí více než 3 hodiny
Z vulvy vyčnívá plodový obal déle než 15 minut
Od porodu posledního štěněte uběhlo více než 3 hodiny a fena nejeví známky dalšího porodu s podezřením na přítomnost dalších štěňat
Objevilo se silné a nepřestávající krvácení
Porod trvá déle než 12 hodin a intenzita stahů slábne
 
Péče po porodu
Pokud se fena o štěňata sama stará není nutno zasahovat a je lépe ponechat péči na feně, aby se nestresovala.
Pokud má fena problémy je potřeba:
Uvolnit plodové obaly (roztrhnout)
Uvolnit dýchací cesty – otevřít tlamičku, vytřít, Pokud štěně nedýchá masírujeme ručníkem
Podvázat režnou nití pupíky cca 2 cm od bříška a vydesinfikovat
Přikládat štěňata ke kojení
 
Po porodu kontrolovat
Zda fena pečuje o štěňata a všechna krmí. Štěňata pijí v pravidelném intervalu a pak spí.
Hojení pupíků (zbytky šňůry neodstraňovat, odpadnou sami)
U feny stav mléčné žlázy – zatvrdnutí, zánět, poranění
Čištění feny – očistky mohou odcházet se snižující se intenzitou až 6 týdnu (prvních cca 5 dní hojný). Neměly by ale být páchnoucí nebo hnisavé
Příjem tekutin a krmiva u feny
Fena a štěňata by měla být po porodu v klidu. Je nutné dbát na to, že fenka může být po porodu ostražitá a nervózní (pozor na děti, omezte návštěvy a další rušivé vlivy)
 
Krmení feny po porodu
3x – 4x denně , kvalitní krmivo pro laktující feny, dostatek vody !
Při krmení klasickou – doma připravovanou stravou přidáváme vajíčko, tvaroh, jogurt, minerální a vitamínové preparáty dle doporučení veterinář
Štěňata – přikrmování
Do 3 týdnů plně kojena fenou. V případě nedostatku mléka přikrmujeme sušeným fením mlékem nebo mlékem podle speciální receptury

 
 
 
 
 
Mléčná náhražka
 
 
 
Kravské mléko nebo sunar
800 ml
Kondenzované mléko neslazené
200 ml
Máslo
1 lžička
Vaječný žloutek
1 ks
Glukopur
2ml
Vitamín. roztok
1ml

 
Od 3 týdne nabízíme příkrm: kvalitní svalovina - drůbeží, hovězí, rýže, těstoviny, tvaroh, jogurt, piškoty, žloutky,
Živočišné bílkoviny k příloze 2-3:1
Granule pro štěňata
V jeden den předkládáme vždy pouze jednu novou potravinu
Štěňata krmíme 4x – 5x denně. Voda !
 
 
Veterinární péče o štěňata
 
Odčervení:
1. odčervení : 14 dní po porodu (fenu odčervit vždy se štěňaty !)
2. odčervení : 1 měsíc po porodu
3.odčervení : 6 týdnů po porodu
Dále každý měsíc do stáří 6 měsíců.
Dospělý pes : 1x za 4 měsíce     
 
Očkování:
1.vakcinace : ve stáří 5 -6 týdnů - psinka, parvoviróza , coronaviróza
2.vakcinace : ve stáří 8 –10 týdnů, -psinka, parvoviróza , parainfluenza,                                 
                                                         hepatitida, laryngotracheitida, leptospiróza
3.vakcinace : ve stáří 12 – 16 týdnů . psinka, parvoviróza, parainfluenza
                                                             hepatitida, laryngotracheitida, leptospiróza
                                                             a vzteklina
Dospělý pes: 1x ročně vakcinace kombinovanou vakcínou
 
 
 
…………………………………………………………………………………………………
 JAK VAKCINOVAT